star_border

Жири одбор

13 членови на жирито ги оценуваат пристигнатите проекти. Сите победници ќе бидат претставени на настанот за доделување на наградите во мај, 2022 година.


Guillermo Reynés is the chairman of the Baumit LifeChallenge in Valencia awarding the most beautiful facades of Europe.

Гиљермо Рејнес Васкез-Ровира

Шпанија, претседавач

Гилермо Рејнес е архитект директор и основач на GRAS-Reynés Arquitectos, млада фирма со одлична проекција во областа на архитектурата и урбаниот дизајн.
Дипломирал архитектура на Универзитетот во Навара, а подоцна ја започнал својата професионална кариера соработувајќи во неколку меѓународно познати архитектонски студија, како што се студиото Карлос Фератер во Барселона и холандското студио MVRDV во Ротердам.
GRAS-REYNÉS ARQUITECTOS ја развива својата дејност главно во Шпанија, иако со зголемено меѓународно присуство. Нејзината работа опфаќа различни области на архитектурата, од изградба на станови до создавање на повеќесемејни блокови, преку хотели, деловни згради или урбан дизајн.
Во 2008 година, ГРАС победи на меѓународниот натпревар за новиот Ecocity во Монтекорво (Логроњо, Шпанија). Врв за архитектите на GRAS што и дадоа меѓународно внимание на фирмата. Во 2016 година, студиото беше покането да учествува на изложбата „Време, простор, егзистенција“ на 15-тото Архитектонско биенале во Венеција. Неодамна, во 2018 година, Гиљермо беше награден со 40 UNDER 40 Europe Design Award, кој се смета за еден од 40-те најдобри архитекти во развој во Европа.
Друг важен аспект во професионалниот развој на Гиљермо Рејнес е неговата кариера како предавач на бројни институции како што се Универзитетот ЦЕУ во Валенсија, IAAC (Институт за напредна архитектура на Барселона) и Архитектурната лига во Њујорк, меѓу другите.

Dimitar Ahryanov is a jury member of the Baumit LifeChallenge in Valencia awarding the most beautiful facades of Europe.

Димитар Ахрјанов

Бугарија

Архитектот Димитар Георгиев Ахрјанов е роден во 1981 година и израснал во Пловдив. Дипломирал на Академската гимназија „Кирил Попов“ во Пловдив во 2000 година. Ахрјанов магистрирал архитектура на Универзитетот за архитектура, градежништво и геодезија во Софија во 2006 година.
Тој се занимава од 2006 година, акумулирајќи значително искуство во областа на јавната, станбената и индустриската архитектура.
Работел во општина Пловдив како главен архитект за јужниот округ на градот Пловдив помеѓу 2011 и 2013 година. Помеѓу 2014 и 2019 година работел во општина Карлово како главен архитект за градот Карлово. Од 2019 година работи како главен архитект за градот Пловдив. Во 2020 година, г-дин Ахрјанов заврши тригодишен курс на студии за зачувување на културното наследство понудени од Екол де Шајо во Франција. Оженет е и има две деца.

Michał Baryżewski is a jury member of the Baumit LifeChallenge awarding the most beautiful facades of Europe.

Михал Барижевски

Полска

Михал Барижевски е Фулбрајт соработник во САД на Државниот универзитет во Калифорнија во Лонг Бич, САД, со долгогодишна архитектонска пракса во американските архитектонски канцеларии како што се Killingsworth Brady Associates во Лонг Бич, Џон Волкот соработници во Калвер Сити, Калифорнија. Ко-основач и косопственик на архитектонското биро Arch-Deco во Гдиња во 1990 година, каде што беа креирани дизајни на архитектонски реализации постојано наградувани и објавувани во Полска и во странство. Член на SARP (Асоцијација на полски архитекти) и ZPAP (Асоцијација на полски уметници и дизајнери). Неколку години работел на Академијата за ликовни уметности во Гдањск. Полски шампион во сквош на Отвореното првенство во сквош во 2004 година (категорија над 50 години). Лауреат на многу престижни награди:

2013 - Почесна награда SARP за животно дело
2007 година - Награда на министерот за инфраструктура за завршен проект на седиштето на Group Lotos SA во Гдањск, Полска
2005 - Награда на министерот за инфраструктура за завршен проект на станбен комплекс во Јурата Полска
2002 година - Награда на Европската Унија за современа архитектура – ​​награда Миес ван дер Рое)
2002 година - учество на полската изложба за време на UIA Union internationale des architectes
2000 година - номинација за наградата на Европската унија за современа архитектура - награда Миес ван дер Рое)
2000 - Награда на Министерството за регионален развој и градежништво за станбена зграда во Јурата, Полска

Richard Černý is jury member of the Baumit LifeChallenge awarding the most beautiful facades of Europe.

Ричард Черни

Чешка република

Инг. арх. Ричард Черни (роден 1974 година). 1992 – 1999 Студии на VUT (Колеџ за технологија) Брно – Архитектонски колеџ, 1999 – 2000 LOHAN ASSOCIATES (ЧИКАГО, САД).

Натпревари, почесни награди:
1997 Фазантриски замок во Прага, 1997 Скандинавски центар во Прага, 2002 година Реконструкција на долниот плоштад во Опава и плоштадот Масарик во Опава, 2004 година Нова патничка железничка станица во Брно, 2008 година трговскиот центар ПЛАЗА Либерец.

Главните остварувања:
2006 ЦЕНТРУМ ЧОДОВ - трговски центар во Прага, 2007 Станбен комплекс ПАНОРАМА во Либерец, 2008 ФОРУМ Либерец, 2012 Резиденција ЛИБЕРЕЦ, 2016 Планински хотел Краловка во Јанов над Нисоу, 2018 резиденција Масарикова во Либерец.

Samuel Delmas is a jury member of the Baumit LifeChallenge awarding the most beautiful facades of Europe.

Самуел Делмас 

Франција

Роден во Орилак, Франција, во 1977 година, Самуел Делмас студирал архитектура на ENSA Монпеље и на Универзитетот во Квебек (Канада). По дипломирањето во 2001 година, тој се населил во Париз каде што работел како проект менаџер во неколку реномирани француски архитектонски агенции. Сопствена агенција основал во 2003 година, на само 26 години, каде во моментов се вработени 23 лица.
Неговото творештво редовно се забележува и изложува, како во Франција, така и на меѓународно ниво. Откако ја освои номинацијата за „40 под 40“ на натпреварот „Европски млади архитекти“ во 2012 година, тој ја освои најголемата француска награда „l'Équerre d'Argent“ во 2016 година. Тој исто така беше троен лауреат на наградата du public d'architecture contemporaine“ во 2012 година. Беше вклучен во бројни паралелни активности: предавање архитектура во ENSA Montpellier (2004/2010), избран член на „Ordre des Architectes Ile-de-France“ (2007/2013) и потпретседател на „Maison de l'Architecture Ile-de-France“ (2010/2013).
Целта на неговата работа, во сите негови проекти, е да го истакне чувството, чувствителноста и дарежливоста, низ просторите и материјалноста.

Alexander Gutzmer is a jury member of the Baumit LifeChallenge awarding the most beautiful facades of Europe. (Foto: Ulrike Myrzik)

Александар Гуцмер

Германија

Д-р Александар Гуцмер е автор и истражувач со фокус на архитектурата и градското планирање. Десет години беше главен уредник на германското списание за архитектура Баумајстер. Како уреднички директор на издавачката куќа Callwey, тој беше одговорен и за другите наслови на компанијата, вклучувајќи го и Топос, Меѓународниот преглед за урбан дизајн. Во моментов, Александар е директор за комуникација и маркетинг во развивачот на недвижнини Euroboden.
Александар е исто така професор по медиуми и комуникација на Универзитетот Квадрига, Берлин. Во 2019 година, тој беше гостин-предавач на Универзитетот Хумболт во Берлин, а од 2017 до 2018 година, гостин-професор на Мексиканската бизнис школа Tecnológico de Monterrey.
Неговата најнова книга „Grenze aller Grenzen“ го истражува културниот пејзаж на границата меѓу Мексико и САД. Објавил и книги за односот меѓу брендовите и градот во време на дигитализација или за архитектурата на фудбалските стадиони и аеродроми.

Photo: Mateja Jordovič Potočnik, Lenka Kavčič is a jury member of the Baumit LifeChallenge awarding the most beautiful facades of Europe.

Ленка Кавчич

Словенија

Ленка Кавчич е архитект, ментор, предавач и застапник за квалитетна архитектура. Таа е специјализирана за иновативни пристапи кон просторните интервенции и се залага за повисока култура на живеење.
Таа го основа институтот aFRONT, организатор на Open House Словенија (OHS). Во изминатите десет години, OHS беше најголемиот архитектонски фестивал во Словенија, кој го содржи најважниот онлајн водич за современата словенечка архитектура. Фестивалот ОХС е добитник на највисокото архитектонско признание во земјава – Плечничкиот медал.
Истата награда ја доби и Ленка Кавчич за проектот „Играчка архитектура“ за запознавање на архитектурата на децата и златниот медал на БИО 16 – Биенале за индустриски дизајн.
Нејзината мисија е да постигне повисоко ниво на просторна култура и архитектонски стандарди, бидејќи цврсто верува дека просторот треба да биде посветен на луѓето и дека само преку соработка можеме да зачуваме и да создадеме подобри простори за нашата иднина.

Verena Mörkl is a jury member of the Baumit LifeChallenge awarding the most beautiful facades of Europe.

Верена Меркл

Австрија

Верена Моеркл студирала архитектура на Тех. Универзитетот во Виена и ЕТСА Барселона. Во 2003 година таа го основа SUPERBLOCK заедно со Кристоф Моеркл. Во истата година тие ја добија стипендијата Schütte Lihotzky за нивната студија Кат. Е (Ко-домување во Gründerzeit). Во 2011/2013 година Верена беше помошен предавач на Институтот за урбанистичко планирање при Техничкиот универзитет во Виена. Таа работи како полноправен член на Архитектонскиот советодавен совет за субвенционирано домување на општина Виена од 2016 година. Од 2012 година SUPERBLOCK е еден од изведувачите на „Gebietsbetreuung Stadterneuerung“ (Канцеларија за урбана обнова).
SUPERBLOCK главно работи на субвенционирани станбени проекти и урбанистичко планирање и победи на различни натпревари за дизајн и урбанистичко планирање во Австрија и Германија.

Sebastian Nagy is a jury member of the Baumit LifeChallenge awarding the most beautiful facades of Europe.

Себастијан Наѓ

Словачка

Себастијан Наѓ е роден 1980 година, потекнува од Нитра. Дипломирал архитектура на Словачкиот технички универзитет во Братислава, но неговите дела се под силно влијание на неговите студии на Кралскиот институт за технологија во Стокхолм, Шведска и Институтот Берлаж во Ротердам.
Од денес, тој создаде неколку извонредни дизајни и реализираше проекти. Тој беше победник на меѓународниот конкурс за дизајн Robustness Concrete Design Competition (Шведска). Неговите реализирани проекти се, на пример: станбена куќа ТРИАНГОЛО (Нитра), куќа ОТИО (Дражовце) и Вила АТРИО (Братислава). Себастијан Наѓ беше лауреат на престижната награда Душан Јурковиќ за дизајн на станбена куќа TRIANGOLO (2008), тој беше награден со јавна награда CE.ZA.AR за дизајн на куќата OTIO (2011) и двапати беше номиниран за Mies van der Rohe награда TRIANGOLO (2009), OTIO (2013)

Sergejs Ņikiforovs is a jury member of the Baumit LifeChallenge awarding the most beautiful facades of Europe.

Сергејс Жикифоровс 

Латвија

Дипломирал на Техничкиот универзитет во Рига во 1979 година. Од 1992 година - ко-основач и партнер на компанијата NAMS architects од Рига. Како раководител на тим има развиено различни видови на проекти низ Латвија, меѓу кои - реновирање на просториите на Банката на Латвија во Рига, 2002-2003 година, зграда на Нова апостолска црква во Рига, 2000-2004 година, малопродажен центар Југла во Рига, Латвија, 2001-2002 година, Куќа на Студентската корпорација Летгалија во Рига, 2001-2006 година, Станбена станбена област Бисумуиза во Рига, 2005-2019 година, Противпожарна станица во Цезис, Латвија, 2011-2014 година, бесплатни простории за училиште во Валдорф , Латвија, 2008-2016 и други.
Успешно учество на натпревари - како член на креативен тим, меѓу нив - станбена област во Лиепаја, Латвија, 1985 година, реновирање на зградата на Летонската државна управа во Рига, 1994 година, рекреативна област Лејастиезуми, Латвија, 1999 година, станбена зона Мезапаркс во Рига, Латвија, 2006 година, набљудувачка кула на врвот Гајзинс - највисокиот врв на Латвија, 2012 година. Тој е член на Советот на асоцијација на латвиски архитекти.

Nevzat Sayın is a jury member of the Baumit LifeChallenge awarding the most beautiful facades of Europe.

Невзат Сајн

Турција

Невзат Сајин е роден во 1954 година во Хатај. Дипломирал на Факултетот за ликовни уметности, отсек архитектура во 1978 година на Универзитетот Еге каде што продолжил со магистерските студии за социјални станови. Сè до 1984 година ја продолжил својата пост-академска обука во однос магистер-чирак, а по 1986 година заминува на патувања за да го зголеми своето знаење и манир. Оттогаш тој продолжува да практикува архитектура работејќи со различни канцеларии.
Беше номиниран и добитник на архитектонски награди и во Турција и во странство. Во 2004 година Düşler Düşünceler İşler (Соништа, мисли, дела) и во 2015 година беше објавена Книга за една зграда. Покрај неговата работа во NSMH, тој продолжува да предава во различни архитектонски училишта во Турција. Тој е основач и инструктор во студио во програмата МАРч за архитектонски дизајн на Универзитетот Билги. Летните школи, конференциите, жири-комисијата и работилниците за студенти по архитектура претставуваат важен дел од неговото вклучување во архитектонското образование. Неговите дела вклучуваат и текстови, интервјуа, изложби и публикации за архитектура.

Ante Vrban is a jury member of the Baumit LifeChallenge awarding the most beautiful facades of Europe.

Анте Врбан

Хрватска

Дипломирал во Загреб на Архитектонскиот факултет, а започнал да работи на 19-годишна возраст. Денес со над 300 развиени луксузни проекти ширум светот тој се покажа како високо доследен меѓународно наградуван архитект. Во 2020 година тој е главен архитект на хрватскиот павилјон на Експо Дубаи, заедно со неколку други луксузни проекти во следните две години кои се однапред резервирани во неговиот распоред.
Познато е дека неговите проекти ја имаат „АВ атмосферата“, што се однесува на светлината и рефлексиите поврзани со природата и околината. Многу вклучен на глобално ниво на природните алтернативни извори на енергија, сончевата енергија, ветерот... што ги вклучува во своите проекти. Неговото мото е секогаш: „Мораме да бидеме едно со природата и да бидеме свесни за климатските промени на нашата планета“.

Adrian-Emilian Zerva is a jury member of the Baumit LifeChallenge awarding the most beautiful facades of Europe.

Адријан-Емилијан Зерва

Романија

Универзитет за архитектура и урбанизам „ION MINCU“, Букурешт, лиценца за магистерски архитектури и градско планирање и диплома.

Професионално искуство :
-       2016 Член на жирито – Биенале за архитектура  - UAR – Резиденцијални
-       2018 куратор на Биенале за архитектура UAR – Станбени
-       2019 Член на жирито на годишен натпревар Архитектура ОАР Букурешт
-       2019 година Член на жирито за Expomondial Dubai 2020 – Романско учество
-       Коавтор на над 50 постигнати проекти, меѓу кои и згради за канцеларии, трговија, едносемејни куќи
-       Член на делегацијата на УАР во големите УРБАНИ ЦЕНТРИ РЕАБИЛИТАЦИЈА во Хелсинки, Финска, Грција и Холандија.